perjantai 30. lokakuuta 2015

Raahen turnaus, ennakkoilmoittautuneita

1 Luukkonen Tommi 2327
2 Rönkä Erik 2295
3 Hokkanen Petri 2258
4 Haataja Riku 2118
5 Terästi Pasi 2095
6 Marjusaari Eero 2092
7 Skrjabin Igor 2025
8 Alho Mikko 2021
9 Lauronen Timo 2018
10 Linqvist Grels 2013
11 Peltomaa Jukka 2003
12 Lahti Jouko 1951
13 Sarkkinen Heikki 1946
14 Sassi Pekka 1938
15 Helander Benjamin 1881
16 Sassi Matti 1862
17 Kotilainen Ari 1833
18 Leukkunen Raimo 1806
19 Kauppinen Matti 1796
20 Ketelimäki Teemu 1758
21 Sääskilahti Lauri 1754
22 Salo Simo 1753
23 Hietala Kai 1739
24 Kumpuniemi Tapio 1667
25 Heinoja Ari 1636
26 Puurula Tero 1580
27 Mikkonen Harri 1572
28 Lallukka Juho 1530
29 Pitkäaho Veli-Pekka* 1492
30 Pitkäaho Raimo 1461
31 Jylhä-Ollila Kaarlo 1420

* parituspelaaja


lauantai 24. lokakuuta 2015

Raahen turnaus 31.10-1.11.2015

Turnaus on Pohjois-Suomen GP sarjan 2015 viimeinen osakilpailu.

Turnauksen 1.palkinto on 500 euroa!


Pelipaikka: Hotelli Raahen Hovi,Kirkkokatu 28,92100  RAAHE.
Puh.08-2116400.
Peliajat: 5 kierrosta  1. ja 2. kierros 1h 30 min muut 1h 30 min/40
siirtoa ja 15 min lisäaika. (Huom. Joissakin ennakkotiedoissa kaikki kierrokset on merkitty ilman lisäaikaa pelattaviksi, mutta lisäaika siis on kierroksilla 3-5.)

Osanottomaksu 30 Eur, nuoret 15 Eur.
Ilmoittautuminen 30.10. mennessä Heikki Sarkkinen 040-5681431
tai sähköposti raahen.autokulma@kotinet.com.

Aikataulu la 31.10.2015 Osanoton varmistus ja jälki-ilmoittautuminen
10.00-10.45
1.kierros klo 11.00

Majoitus: Hotelli Raahen Hovi 08-2116400
Puhelin pelipaikalle/lisätietoa 040-5681431

Tervetuloa Raaheen pelaamaan tuttuun viihtyisään pelipaikkaan!

Turnauksen sponsorit:
Raahen Autokulma
Raahen Seudun Osuuspankki
Sähköasennus J. Nyström 


perjantai 23. lokakuuta 2015

Raahen turnauksen voittajat

Nyt kun tässä on innostunu tutkimaan turnausten historiikkejä niin kerätäänpä tähän myös Raahen turnauksien hall of fame, jonka kasaamisesta taas iso kiitos Tuomo Teeriaholle.

1983 Taneli Saariho
1984 Antti Pyhälä
1985 Antti Pyhälä
1986 Antti Pyhälä
1987 Antti Pyhälä
1988 Risto Nevanlinna
1989 Heikki Westerinen
1990 Hillar Kärner
1991 Heikki Westerinen
1992 Jukka Pakkanen
1993 Kari Tammela
1994 Arto Pitkäaho
1995 Yrjö-Markus Jouhki
1996 Kari Tikkanen
1997 Pasi Terästi
1998 Osmo Kauppila
1999 Heikki Kallio
2000 Leo Tolonen
2001 Aarne Hermlin
2002 turnaus peruttiin
2003 Sergei Ivanov
2004 Aarne Hermlin
2005 Arto Satonen
2006 Aarne Hermlin
2007 Tapio Lauronen
2008 Anssi Takalo-Eskola
2009 Roope Kiuttu 
2010 Aleksi Wallin
2011 Jere Huovinen
2012 Tapani Sammalvuo
2013 Tapani Sammalvuo
2014 Jere Huovinen
2015 Erik Rönkä
2016 Erik Rönkä
2017 ?

lauantai 17. lokakuuta 2015

Qiyu Kalevassa

Tabloid-muutoksen yhteydessä shakki-palstastaan luopunut sanomalehti Kaleva tarjosi tänä aamuna shakkijuttua jopa kolmen sivun verran kun Ouluun palanneesta WIM Qiyu Zhousta oli 2-osion kansi ja koko aukeaman juttu.

Mikäli paperilehteä ei ole saatavilla koko juttu on luettavissa eKalevasta irtonumerona 1,50 euron hintaan.



sunnuntai 11. lokakuuta 2015

JSM 4. kierros

klo 11

Velhot - OSS   2 - 2

Mikael Agopov - Roope Kiuttu ½-½
Tapani Sammalvuo - Qiyu Zhou ½-½
Sampsa Nyysti - Osmo Kauppila ½-½
Kosmo Santul - Aleksi Wallin 1-0
Petri Hokkanen - Jere Huovinen 0-1
Jukka Nybäck - Dietmar Vinke ½-½
Tuukka Tusa - Teemu Kilpi 1-0
Heini Puuska - Anssi Takalo-Eskola 0-1

tulospalvelu

lauantai 10. lokakuuta 2015

JSM

SM-liiga

KymS - OSS    5-1

Rakhmanov Aleksandr           - Kiuttu Roope                  1-0
Puranen Jukka                 - Zhou Qiyu                     1-0
Lehtosaari Mauri              - Kauppila Osmo                 0-1
Kholopov Jevgeni              - Wallin Aleksi                 1-0
Väkevä Jani                   - Huovinen Jere                 ½-½
Upero Jussi                   - Vinke Dietmar                 1-0
Radkov Bazhen D.              - Kilpi Teemu                   1-0
Paronen Petteri               - Takalo-Eskola Anssi           ½-½

1. divisioona A-lohko

PSY - RaahLi    4-2

Forsberg Viktor               - Pitkäaho Aki                  1-0
Vuorisalo Veli-Matti          - Marjusaari Eero               1-0
Nordlund Jukka                - Hietala Riku                  1-0
Erkelenz Ralf                 - Pitkäaho Arto                 0-1
Koivunen Jussi                - Rantanen Riku                 ½-½
Kangasniemi Jussi             - Salonen Sami                  1-0
Palenius Jarmo                - Peltomaa Jukka                ½-½
Perho Aki                     - Sarkkinen Heikki              0-1

2. divisioona lohko 4

Shlaakso - TammerSh 3    2-3

Lauronen Timo                 - Sorvari Jarmo                 1-0
Huovinen Sauli                - Harju Jukka                   0-1
Lauronen Jouko                - Kekki Jorma                   0-1
Kangas Ari                    - Mustelin Juhani               1-0
Jylhä-Ollila Kaarlo           - Paananen Petteri              0-1

OSS 2 - EurSK    0-3

Peuraniemi Pertti             - Ketola Ville                  0-1
Lehtonen Simo                 - Keto Hannu                    ½-½
Nisula Timo                   - Palmo Pentti                  ½-½
Luodonpää Martti              - Lehtosaari Kalevi             0-1
Kotilainen Ari                - Leino Pauli                   0-1

TammerSh 3 - OSS 2    2-0

Sorvari Jarmo                 - Peuraniemi Pertti             ½-½
Harju Jukka                   - Lehtonen Simo                 1-0
Kekki Jorma                   - Nisula Timo                   ½-½
Mustelin Juhani               - Luodonpää Martti              1-0
Paananen Petteri              - Kotilainen Ari                ½-½

EurSK - Shlaakso    3-1

Ketola Ville                  - Lauronen Timo                 ½-½
Keto Hannu                    - Huovinen Sauli                1-0
Palmo Pentti                  - Lauronen Jouko                1-0
Lehtosaari Kalevi             - Kangas Ari                    0-1
Leino Pauli                   - Jylhä-Ollila Kaarlo           1-0

tulospalvelu